torstai 23. elokuuta 2012

Valtakunnallinen Eräpäivä perheilleMetsästysseurat ympäri Suomen järjestivät eräpäivän perheille sorsastusta edeltävänä viikonloppuna.Liitto haastoi ympäri suomen metsästysseuroja tapahtumaan mukaan.


Monessa paikallislehdessä asiasta ilmoiteltiin ja tapahtumaan osallistui yli 200 metsästysseuraa. Tapahtumissa oli monenlaisia aktiviteetteja metsästysmajan ja seuran toiminnan esittelystä ammuntaan ja makkaranpaistoon. Ja tapahtuma oli vierailijoille maksuton.


Oman seuran kohdalla suurempikin kävijämäärä olisi ollut mahdollista hoitaa, johtokunnasta ja aktiiveista oli väkeä esittelemässä eri osa-alueita. 

Selkeää saantoa saatiin silti oman perheen kohdalle ”ammuntakärpäsen” muiden junnujen innoittamana puraistua poikaa. Ammuntoja jatkettiin ”sorsa-aloituksen” pidentämän viikonlopun aikana moneen otteeseen.